Northland Axemen's Association Inc

Broadwood A & P Show results 16.2.13

Underhand (lowest 9 markers) 

1 J Underwood 2= R Morton J Allen Standing 250mm open 1 M Paddison 2 B Gubb 3 T Karena 

Standing 275mm open 

1 S Semenoff 2 B Gubb 3 G McDonnell 

Standing 300mm open 

1 B Gubb 2 S Semenoff 3 G McDonnell 

Underhand 350mm open 

1 B Gubb 2 G McDonnell 3 B Carter 

Standing 400mm open Joe Julian Memorial 

1 G McDonnell 2 M Paddison 3 J Semenoff


RESULTS WARKWORTH A&P SHOW JANUARY 26TH 2013. 

Standing Open 300mm

1.Bevan Gubb  2.Cam Hastie  3.Graeme McDonnell

Underhand Open 325mm

1.Tim Reuben  2.Cam Hastie  3.Jamie McDonnell

Double Saw 400mm

1.Rex & Lance Trow  2.Matt & Samantha Duncan  3.Reece Hyland & Kevin Mooney

Combo Chop – B Grade

1.Bevan Gubb  2.Cam Hastie  3.Jamie McDonnell

Combo chop-A Grade

1.Graeme McDonnell  2.Lance Trow  3.Mike Edwards

AXE THROW

1.Dave Karam  2.Tim Reuben  3.Rex Trow

Jiggerboard Open- 3 boards

1.Mike Edwards  2.Neville Alexander  3.John Sanderson

Championship Standing 325mm

1.Lance Trow  2.Rex Trow  3.Sel Semenoff

Jack & Jill Saw 400mm

1.Matt & Samantha Duncan  2.John & Emma Sanderson  3.Heston & Angela Prospere-Smith

Championship Underhand  325mm

1.Lance Trow  2.Cam Hastie  3.Sel Semenoff

Standing Open 250mm (M. Berger Trophy)

1.John Sanderson  2.Jamie McDonnell  3.Bevan Gubb

Underhand Open 275mm

1.Mike Paddison  2.Bevan Gubb  3.Mike Edwards

Butcher Block

1.Chris Julian & Bevan Gubb  2.Reece Hyland & Kevin Mooney  3.Graeme & Jamie McDonnell

Restricted Underhand  275mm

1.Matt Duncan  2.Marley Ford  3.Tom Dobney

Results Opononi 1.1.2013

275mm Standing

1 C Tuapawa 2 R Carter 3 D McDonald

300mm Standing

1 B Jones 2 D McDonald 3 C Tuapawa

Standing Championship

1 J Wynyard 2 J Whitehead 3 L Trow

Single Saw

1 J Whitehead 2 L Trow 3 R Carter

300mm Standing – Bill Shelford Memorial

1 M Paddison 2 N Alexander 3 T Karen

Jack Double Hand Saw

1 M Paddison/G McDonnell 2 D McDonald/L Trow 3 C Hall/J Wynyard

Charlie Rapira Novice

1 J Underwood 2 C McDonnell 3 Jacob Torrington

Ladies Underhand

1 K Wynyard 2 A Clarke 3 G Trow

300mm Underhand

1 J Wynyard 2 C Hastie 3 D Smith

Jack & Jill Sawing

1 L & G Trow 2 G & R McDonnell 3 A Clarke/L Brown

325mm Underhand

1 J Wynyard 2 D Smith 3 M Paddison

Underhand Championship

1 J Wynyard 2 J Torrington 3 C Hall

Jill & Jill Sawing

1 G Trow/R McDonnell 2 A Clarke/K Wynyard


HELENSVILLE A&P SHOW 23/2/13 RESULTS

Standing Open-300mm   LE Clarke Memorial Trophy

1. Jessie Whitehead

2. Graeme McDonnell

3. Tim Reuben

Double Sawing-375mm

1. David Smith & Cam Hastie

2. Kevin Mooney & Reece Hyland

3. David & Nathan McDonald

Jack & Jill Sawing-375mm

1. Matt & Samantha Duncan

2.  raeme & Renee McDonnell

3. John & Emma Sanderson

Underhand Open-325mm

1. Jack Torrington

2. Cam Hastie

3. Jessie Whitehead

Standing Open-275mm   Pipitiwai Trophy

1. Dave Karam

2. Nathan McDonald

3. Jessie Whitehead

CMA Standing Championwhip-325mm

1. Nathan McDonald

2. Jessie Whitehead

3. Rex Trow

4. Mike Paddison

Axe Throw

1. Kevin Mooney

2. Jessie Whitehead

3. Graeme McDonnell

Jiggerboard Open-275mm  3 board

1. Mike Edwards

2. Jessie Whitehad

3. Willy McDonald

Underhand –Div C  300mm

1. Jeremy Underwood

2. Bruce Turnwald

3. Matt Duncan

Underhand- Div B  300mm

1. Cam Hastie

2. David Smith

3. Bevan Gubb

Underhand- Div A   300mm

1. Nathan McDonald

2. David McDonald

3. Jessie Whitehead

Single Saw 375mm

1. David McDonald

2. Jessie Whitehead

3. Jack Torrington

Standing-Div C  250mm

1. Jeremy Underwood

2. Rod Johnston

3. Chris Julian

Standing-Div B  250mm

1. Jamie McDonnell

2. Cam Hastie

3. Graeme McDonnell

Standing-Div A  250mm

1. Nathan McDonald

2. Dave Karam

3. Mike Paddison

Underhand Novice  275mm

1. Tom Dobney

2. Marley Ford

3. Kaleb McDonnell

Results Opononi 1.1.2013

275mm Standing

1 C Tuapawa 2 R Carter 3 D McDonald

300mm Standing

1 B Jones 2 D McDonald 3 C Tuapawa

Standing Championship

1 J Wynyard 2 J Whitehead 3 L Trow

Single Saw

1 J Whitehead 2 L Trow 3 R Carter

300mm Standing – Bill Shelford Memorial

1 M Paddison 2 N Alexander 3 T Karen

Jack Double Hand Saw

1 M Paddison/G McDonnell 2 D McDonald/L Trow 3 C Hall/J Wynyard

Charlie Rapira Novice

1 J Underwood 2 C McDonnell 3 Jacob Torrington

Ladies Underhand

1 K Wynyard 2 A Clarke 3 G Trow

300mm Underhand

1 J Wynyard 2 C Hastie 3 D Smith

Jack & Jill Sawing

1 L & G Trow 2 G & R McDonnell 3 A Clarke/L Brown

325mm Underhand

1 J Wynyard 2 D Smith 3 M Paddison

Underhand Championship

1 J Wynyard 2 J Torrington 3 C Hall

Jill & Jill Sawing

1 G Trow/R McDonnell 2 A Clarke/K Wynyard 


PUHOI  12.1.2013. RESULTS

300mm Standing

1. Tim Reuben  2. Jamie McDonnell  3. Kevin Mooney  4. Lance Trow

Single Saw 325mm

1. Pine Bracegirdle  2. Curtis Tuapawa  3.  Jack Torrington

Underhand Open 325mm

1. Lance Trow  2. Mook Hohneck  3. David McDonald  4. Reece Hyland

Double Saw 400mm

1. J Whitehead & W McDonald  2. D Buchanan & M Pakipaki  3. D & N McDonald

Championship Standing 325mm

1. J Whitehead  2. L Trow  3 M Hohneck  4. David McDonald

Axe throw

1 .L Trow  2. J Whitehead  3. D Buchanan

Jiggerboard-Div A – 3 boards

1  J Whitehead  2  Jarod Bivens  3  Neville Alexander  4  Mook Hohneck

Championship Underhand 325mm

1  J Torrington  2  Lance Trow  3  Jessie Whitehead  4  David McDonald

Jack & Jill Saw 400mm

1. M & S Duncan  2.  L & G Trow  3.  J & E Sanderson  4.  T & A Reuben

Standing Div D 250mm

1 Jeremy Underwood  2.  David Smith  3.  Bruce Turnwald  4.  Reece Hyland

Standing Div C 250mm

1.              Kevin Mooney  2.  Graeme McDonnell  3.  Bevan Gubb  4.  Mike Edwards

Standing Div B 250mm

1. D Karam  2.  Pine Bracegirdle  3.  Don Buchanan  4.  William McDonald

Standing Div A  250mm

1. Nathan McDonald  2.Lance Trow  3.   David McDonald  4.Jessie Whitehead

Underhand Div D  275mm

1.  Richard Morton  2.     Reece Hyland  3. Jeremy Underwood  4. Bruce Turnwald

Underhand  Div  C   275mm

1.  Jamie McDonnell  2.  Axel Hohneck  3.  Bevan Gubb  4  Mike Edwards

Underhand  Div  B  275mm

1.  Joe Connor  2. Mike Paddison  3.  William McDonald  4.  Pine Bracegirdle

Underhand  Div A  275mm

1.   Nathan McDonald  2.  Lance Trow  3. David McDonald  4.  Jack Torrington

Jiggerboard Div B  3boards

A display only